Naša zemlja je bogata vinskim regionima, pa je i izbor na koju stranu će ovaj put da nas odvede bio jako težak. Svedoci smo da se od severa do juga naše zemlje pije sjajno vino i da iz godine u godinu raste broj zasada vinograda, ustanovljavaju se nove sorte vinove loze dok se istovremeno oživljavaju i unapređuju tradicionalne autohtone sorte. Upravo u potrazi za pričom koja datira iz vremena stare Srbije, iz doba kraljeva i kneževa, stigli smo u jedan od najčuvenijih vinskih regiona, Tri Morave, lokalitet koji visoko drži kriterijum kvaliteta domaćih vina, a u njemu već decenijama kao temeljni kamen, i to onaj najdraži, stoji Rubin – vinarija koja u svom portfoliju danas sa ponosom predstavlja ono najbolje od ove regije.
Vreme nam nije dozvolilo da obiđemo svih devetnaest lokacija, od Preševa na jugu do Dobričeva na severu regije, gde blistaju Rubinovi vinogradi sa zasadima svih relevantnih svetskih sorti grožđa, kao i domaćim ponosima Prokupcem i Smederevkom, koji se čuvaju i unapređuju veštim rukama čuvenih Rubinovih vinogradara.
Ono u šta smo se lično uverili je stvaralačka strast, sada već treće generacije zaposlenih, koja čini da danas vinarija nudi sve što vam vinski svet može ponuditi – od stonih vina, preko vina sa pečatom do najkvalitetnijih premijum etiketa uz nezaobilazne penušavce.
Bez daha su nas ostavili podrumi Rubina koji čuvaju najlepše vinske priče i teško je zamisliti neki životni povod pred kojim nismo nazdravili jednim od čuvenih vina, što se više od šezdeset godina proizvodi u Lazarevom gradu.
Već na prvi pogled je jasno da će vam ovaj blagorodni kraj, sa svojom bogatom tradicijom proizvodnje vina, biti sjajan domaćin u potrazi za pričom. Fundament na kojem i danas stoji Rubin kao najveća vinarija u našoj zemlji sa prerađivačkim kapacitetima od više od 22 miliona litara – da, dobro ste pročitali i čak 1200 hektara vinograda, vinarija Rubin predstavlja najsjajnije mesto u kruni domaćeg vinarstva.
Zašto su baš ovdašnja vina tako posebna? Domaćini kažu da ima veze sa geografijom ili kako tvrde: „Specifičnost ovog rejona jeste topografija terena, brdoviti predeli sa jako lepim brežuljcima, osunčanim predelima i specifičnost, tog famoznog teroara. To je ono što daje taj karakter našim vinima i prosto to je nešto što predstavlja i daje to bogatstvo ovom našem rejonu”, upoznaje nas sa lokacijom tehnolog u Vinariji Rubin Veselin Pelić.
U svojoj ponudi Vinarija Rubin baštini značajan broj različitih etiketa, pravljenih tako da zadovolji potrebe za vinom što za svaki ukus, tako i za svaku priliku. Najveći deo proizvodnje su stona vina, odnosno litarska vina, vrlo značajna vina za ovu vinariju. Pored toga prave se i vina sa pečatom, to su vina sa zaštićenim geografskim poreklom. Uz ova, proizvode se i premium vina, a razlika između vina sa pečatom i premium vina jeste što premium vina odležavaju u hrastovim buradima. Uz sve to, postoje, kako u ovoj vinariji vole da kažu, i specijalna vina. Sa ponosom izdvajaju double barique što je vino sa dvostrukim odležavanjem.
Rubin je vinarija koji ima vrlo značajne kapacitete – skladišni kapaciteti vina su 22,5 miliona litara, a skladišni kapaciteti jakih alkoholnih pića su oko 15,5 miliona litara – i rad i kontrola tih i tolikih količina su pravi izazov.
“U Rubinu se susrećemo sa svim situacijama koje mogu da se dese u jednoj godini u proizvodnji vina i sa time u vezi, rad u Rubinu zna ponekad da bude komplikovan. Kontrola tog kapaciteta proizvodnje zahteva veliko znanje i strpljenje, što je valjda u osnovi svake kapi vina”, podelio je sa nama naš sagovornik.
U obilasku vinarije, posebno smo se zadržali u barik podrumu, a interesantan detalj koji smo naučili na licu mesta je da su sva burad naša, domaća burad i da Rubinova vina odležavaju isključivo u barik buradima koja su napravljena u vinarijinoj pinterskoj radionici. Upravo tako nastaje sinergizam između drveta i voćnih aroma vina i to je ono što ovim vinima dodaje, kako kažu – sledeću dimenziju. Rečima stručnjaka, taj proces podrazumeva mikrooksigenaciju, zatim ekstrakciju elagitamina, pa ekstrakciju nekih novih aroma iz drveta koji zajedno menjaju karakter vina, daju mu na lepoti i na punoći.
Ipak, da bi cela priča bila zaokružena, neophodno je da spomenemo i vinogradare, jer kako kažu domaćini, vrlo bitna stvar za proizvodnju kvalitetnog vina jeste taj pravi odnos između enologa i vinogradara. Mora da postoji sinergija kako bi proizvod bio određenog kvaliteta. Vinogradar i enolog moraju da dele viziju, a dogovor između te dve ključne osobe u procesu stvaranju vina, vinogradara i enologa je esencija celog proizvodnog procesa.
I dalje, sve što predstavlja kompleksnost proizvodnje vina, svaka karika u tom neprekidnom lancu, ovde je pažljivo kontrolisana znanjem vrhunskih enologa, a svako bure čuva tajnu neprevodivu u reči, koja se svakim gutljajem božanskog nektara pretvara u uživanje i radost vinarstva u svom najraskošnijem izdanju.