Ako tragate za inspirativnim pričama vinskog stvaralaštva sa garancijom porodičnog pečata i umećem vrhunskih akademskih stručnjaka, u jednoj reči pronaći ćete sve – DOJA.
Kako izgleda kolevka najslavnije domaće autohtone sorte vinove loze i mesto koje baštini viševekovnu vinsku tradiciju Topličkog rejona? Verujte, bolje nego što smo zamišljali! Tragajući za inspirativnim pričama vinskog stvaralaštva, na put ka vinariji DOJA navela su nas upravo vina vrhunskog kvaliteta. Prolazeći kroz prelepe krajolike prema Prokuplju stižemo na blage padine planine Jastrebac, u prirodan amfiteatar čuvenih srpski planina, gde zemljište i klimatski uslovi vekovima miluju vinovu lozu koja datira još od 1879. godine, kada je porodica Todić zasadila Prokupac kako bi napravila vino za sebe i svoje prijatelje. Od tada, do danas, proizvodnja vina je prešla na takozvano organizovano vinarstvo, a šta to znači, pitali smo našeg sagovornika, Savu Todića, domaćina i naslednika duge tradicije vinarstva.
Možemo da kažemo da je to savremena proizvodnja i savremena tehnologija. Ranije se to radilo, za sopstvene potrebe. Domaćinstva su gajila u tradicionalnim metodama vino i druge proizvode od grožđa. Danas to funkcioniše tako da trenutno imamo 42 hektara vinograda sa namerom da ovog proleća još sadimo. To znači da tokom cele godine brinemo o vinogradu. Zatim dolazimo do berbe koja se dešava krajem avgusta, u septembru i oktobru, u zavisnosti koja su sorte u pitanju. I, onda posle toga na red dolazi najsavremenija tehnologija proizvodnje vina. To je jedan zatvoren proces u kom se radi prerada grožđa i zatim posle toga ide u odležavanje u hrastove buriće.
Okruženi očaravajućim pejzažima, stojimo na 470 metara nadmorske visine, a ispred nas se prostire 42 hektara vinograda gde se gaje Tamjanika, Pinot Grigio, Chardonnay od belih i Cabernet i Merlot od crvenih sorti grožđa, a čak 80 posto zasada čini autohtona sorta Prokupac - koja predstavlja ponosni simbol topličkog i srpskog vinarstva. Možete li nam reći nešto više o ovoj sorti?
Prokupac je definitivno sorta karakteristična za ovo podneblje, te tako i ispoljava osobine našeg zemljišta. Možemo reći da je Toplica, zajedno sa Župom, prapostojbina Prokupca, a zanimljivo je da se i dalje ne zna odakle on potiče, odnosno ko su mu roditelji, i možda ga upravo ta mističnost čini toliko posebnim. Reč je o vinu srednjeg tela sa jednom vrlo izraženom voćnošću.
Bez obzira na sortu, svim vinima koja ovde nastaju zajednička je jedna stvar: kvalitet koji se sreće samo u najboljim vinima. A koliko su ova vina zahtevna za proizvodnju?
Sve faze proizvodnje vina, bez ikakvog izuzetka, odigravaju se u vinariji DOJA čime je omogućena potpuna kontrola svih procesa proizvodnje. Što se tiče Prokupca on je vrlo izazovan, ali ima dugu tradiciju na ovom području. Sa druge strane, karakteriše ga to da je dosta neujednačen. Naš tim, između ostalog, moja majka, profesorica Slavica Todić, se bavi klonskom selekcijom prokupca, tako da stalno pokušavamo da od njega izdvojimo najbolje pojedinice i tako očuvamo ceo zasad kvalitetnim.
Sa druge strane, Tamjanika je kao neka druga dimenzija, pa nas zanima kako bi je opisao nekome ko nije imao priliku da je okusi?
U pitanju je lokalna srpska sorta - jedno lagano, lepršavo vino, vrlo voćno, vrlo sveže, sa aromama belog cveća, breskve i po malo ananasa. Ona je trenutno najpopularnija sorta u Srbiji, a mi smo je prvi put posadili 2016. godine, kada smo prepoznali trend.
Upravo je Tamjanika bila povod za jednu sjajnu saradnju, a to su vina sa etiketom Ukusi moga kraja.
Tako je, ove godine smo ušli u projekat Ukusi Moga kraja u saradnji sa kompanijom Mercator-S, tako da su se na tržištu pojavila vina od Prokupca i Tamjanike iz našeg zasada. To su specijalne kupaže nastale u saradnji sa timom iz Mercatora.
Vinsku priču vinarije DOJA zaokružujemo u objektu koji je arhitektonski dragulj, sa udobnim sobama i degustacionom salom, smeštenom u srcu vinograda, iz kog se proteže pogled na Topličke kotline. Da je budućnost ovog divnog vina u sigurnim rukama, za kraj razgovora nam i potvrđuju naši domaćini.
Sa druge strane, Tamjanika je kao neka druga dimenzija, pa nas zanima kako bi je opisao nekome ko nije imao priliku da je okusi?
Moja sestra i ja smo druga generacija, savremene vinarije Doja. Naši roditelji su je osnovali i mislim da je to pre svega jedna velika čast i privilegija. Ovo je jedan posao koji datira od davnina. Još u Bibliji se pominje vinarstvo i to je stvarno jedna jako lepa sfera za raditi. Ali sa druge strane, to nosi veliku odgovornost. Ja ne osećam pritisak što se toga tiče, ali osećam jednu veliku obavezu da ako su to moji roditelji osnovali, a pred toga i deda i pradeda su sadili ovde vinograde, na nama je da tu jednu lepu tradiciju nastavimo, rekao je ponosni naslednik vinarije DOJA Sava Todić.